24 Ekim 2016

AGIZ VE DIS SAGLIGI

Dis hastaliklari ve dis sagliginin korunmasi açisindan erken tani çok önemlidir Bu nedenle yilda en az iki kez dis hekimine muayene olunmasi önerilir.

Dis çürümelerinin önlenmesinde sularda yetirli flor olmasi, düzenli olarak dislerin firçalanmasi, dis ipi kullanilmasi, asiri tatli ve sekerli yiyeceklerden olabildigince kaçinma bunlar yendiginde mutlaka dislerin firçalanmasi, dis hekimi kontrollerine gidilmesi temel uygulamalardir. Dis eti hastaliklarinin önlenmesinde de dis firçalama ve düzenli dis hekimi kontrolleri önemlidir.

Dislerde gelisim bozukluklari varsa erken dönemde özel dis hekimligi dallarinda uzmanlasmis birimlere basvurularak gerekli tedavi saglanmalidir.

Asiri asitli ve sekerli yiyecekler mikroorganizmalarin etkisini artirir. Disler sert cisimlerle karistirilmamali, findik, ceviz vb. Kabuklu yiyecekler dislerle kirilmamalidir. Bunlar dis minesinin çatlamasina ve bakterilerin etkisinin artmasina neden olur. Dis minesinin koruyucu etkisi ortadan kalkar.

Agiz ve Dis Sagliginiz için...

Yapmaniz Gerekenler:

  • Her yemekten sonra dislerinizi firçalamalisiniz. Yemekten 2 saat sonra bakteriler üremeye baslar.
  • Yatmadan önce mutlaka dislerinizi firçalamalisiniz. Gece tükrük salgisi azaldigi için agiz kurur ve bakterilerin üremesine uygun bir ortam olusur.
  • Dilinizin en arkadini firçalamalisiniz. Burasu kötü kokularin merkezidir. Gargara suyuna batirilmis yumusak bir firçayla bu kismi iyice firçalamaniz gerekir.
  • Agziniz kurudugunda; sekersiz naneli sakiz çigneyin. Bu tükürük bezlerini çalistirir.
  • Yaninizda dis firçaniz yoksa: agzinizi mümkünse (tuzlu suyla) çalkalayin. Islak bir pamuk veya gazli bez ile dislerinizi silin. Gece yatmadan önce süt için veya peynir yiyin. Bu besinler bazik oldugu için agizdaki asit ortami nötralize eder. Içindeki “kazein” ise disi güçlendirir.
  • Çok iyi bir bakim yapipor olsaniz da yilda en az 2 kez dis hekiminize kontrole gidin.

 

Dernek Üyeliği İşlemleri

Dernek Banka Hesap Bilgileri

VAKIFLAR BANKASI
ŞEHREMİNİ ŞUBESİ - İSTANBUL
HESAP NO. 0015 8007 2903 83994
IBAN TR 19 0001 5001 5800 7290 3839 94

Diş Hekimliği Fakültelerimiz