24 Ekim 2016

DIS FIRÇALAMA

Agiz, vücudumuza hastaliklarin giris yollarindan bir tanesidir. Bu yüzden hastaliklari engelleme, agiz-dis sagliginin korunmasi konusunda düzenli bakim büyük önem tasir.

Bu konuda bize yardimci olacak ürünlerin basinda “dis firçasi” gelmektedir.,

Kurallara uygun ve düzenli dis firçalama  yapildigi takdirde bakterilerin dis üzerinde ve agiz florasinda bulunma süreleri minumuma indirilerek olusabilecek hastaliklarin önüne geçilecektir.

Dis firçalama neden gereklidir ?

Insan agzi dogum sirasinda sterildir. Dogum aninda mikroorganizmalar agiz ortamina dahil olur. Daha sonra bunlar agiz ortaminda çogalarak dogal agiz florasini olustururlar. Hatta bazi yeni dogmus bebeklerde agizda pamukçuk denilen rahatsizlik oülusur. Bunun sebebi agiz ortaminda mantarlarin çok hizli çogalmasidir. Verilen ilaçlarla mantarlar baski altina alinir ve 

bakterilerin çogalmasina firsat taninir. Bakteriler çogalinca ilaca gerek kalmaz martarlara karsi bir denge unsuru olustururlar. Rahatsizlikta iyilesmis olur. Fakat bizde bu bakterilerle ömür boyu ayni vücudu paylasmak zorunda kaliriz.

Bizim dis firçalamakla yaptigimiz bu bakterileri disin üzerinden sürekli olarak uzaklastirmaktir. Yoksa amaçladigimiz agzi bir sekilde dezenfekte etmek degildir.

Dis firçalama neden gereklidir ?

Genelde 3-4 ay kullanilabilir. Dis firçasinin bozuldugunu kil demetlerinin birbirinden ayrilmasindan, dagilmasindan ve egilmesinden anlayabilirsiniz. Sert killi firçalar dislerinize zarar verebilir. Çocuklar ise henüz dogru firçalamayi tam olarak uygulayamadiklarindan daha çabuk firça eskitirler.

En dogru dis firçalama teknigi hangisidir ?

Öncelikle firça 45 derecelik bir açiyla dise yaklastirilmali ve disin eni dogrultusunda ileri-geri hareketlerle firçalanmalidir. En son disetinden asagiya dogru bir süpürme hareketiyle islem tamamlanir. Dislerin iç yüzeyleri, özellikle ön bölgeler dar oldugundan firça dik olarak sokularak firçalanmalidir. Unutulmamalidir ki, bakteri plagi ve yiyecek artiklarinin yogun oldugu dislerin arka yüzeyleri, arka disler ve dil de temizlenmelidir. Genellikle sadece ön dislerin ön yüzeyleri firçalandigindan çürükler daha çok arka bölgelerde olusmakta, dis taslari ise çok az firçalanan alt ön bölgede olmaktadir.

Uygun bir teknik kullanilmazsa disler zarar görür mü ?

Evet. Disler çok sert bir tabaka olan mine ile kapli olmasina ragmen sadece yanlis bir teknikle uygulayacaginiz bir firçadan bile büyük zarar görebilir. Hem disin üst kisminda, hem de kökü kaplayan tabakada asinmalara, disetlerinde de çekilmelere yol açabilir. Bu durumda disler çürüge daha yatkin hale gelir. Disleri asindiracak kadar büyük bir kuvvetle dis firçalamaktan kaçinilmali ve yumusak hareketlerle firça oynatilmalidir.

Dis etlerinin firçalanmasi neden gereklidir ?

Yapilmasi gereken baska bir islem de dis etlerini firçalamaktir. “Ama doktor, dis etlerim kaniyor...” Firçalamaya devem edilmelidir, çünkü dis etlerini besleyen damarlar dolasim bozuklugu sonucunda dolgunlasmistir. Buna tip dilinde “konjektiyon” denir. Tedavi etmek için kilcal damarlari açmak yani firça yapmak gerekecektir. Böylece dis etinin damarlari iyilesir ve kanama da kendiliginden durur, Dis etinin firçalanmasi, dis eti hastaliklarindan korunmanin en etkin çarelerindendir.

Firçadan baska dis temizlik araçlari var midir ?

Bunlar, elektrikli firça, dis ipligi, kürdan, ara yüz firçasi, su püskürteci (water – pic), stimulatör.. gibi araçlardir. Elektrikli, firça ve su püskürtücü ülkemizde giderek yaygiinlasmaktadir.

Dernek Üyeliği İşlemleri

Dernek Banka Hesap Bilgileri

VAKIFLAR BANKASI
ŞEHREMİNİ ŞUBESİ - İSTANBUL
HESAP NO. 0015 8007 2903 83994
IBAN TR 19 0001 5001 5800 7290 3839 94

Diş Hekimliği Fakültelerimiz