24 Ekim 2016

DIS IPI KULLANIMI

Dis Ipi Kullanimi

Dis firçasi bakteri plaginin tümünü yok edemez çünkü dis aralarina tam olarak ulasmasi çok zordur. Zor bölgelerdeki bakterilerin temizlenmesi için üretilmis bir çok aksesuar vardir.

Dis ipinin, fonksiyonu itibariyle firça ve macundan sonra ilk siralarda yer aldigini söyleyebiliriz...

 

  1. 45 cm uzunlugunda ip kesin (eczaneden bu amaçla üretilen ürünü satin almaniz önerilir) ve büyük bir kisimini orta parmaginiza dolayin. Diger orta parmaginiza da siz disinizi temizlerken ipin kullanilmis olan kismini dolayacaksiniz.
  2. 2,5 cm bosluk birakacak sekilde ipi gergin tutun ve yumusak hareketlerle dislerinizin arasina yerlestirin.
  3. Ip dis eti hizasina gelince dise dogru yaslayin ve C sekli verin ve dis ile dis eti arasindaki bosluga yerlestirin.
  4. Ipi dis ile temas edecek sekilde tutarak disin yan yüzeyi boyunca asagi ve yukari dogru kaydirin. Soünra yan dise yaslayin ve ayni hareketi tekrarlayin. Bu sekilde plak parçalanir ve bakteriler uzaklastirilir.

1 -) 45 cm uzunlugunda ip kesin (eczaneden bu amaçla üretilen ürünü satin almaniz önerilir) ve büyük bir kisimini orta parmaginiza dolayin. Diger orta parmaginiza da siz disinizi temizlerken ipin kullanilmis olan kismini dolayacaksiniz.

2 - ) 2,5 cm bosluk birakacak sekilde ipi gergin tutun ve yumusak hareketlerle dislerinizin arasina yerlestirin.

3 - ) Ip dis eti hizasina gelince dise dogru yaslayin ve C sekli verin ve dis ile dis eti arasindaki bosluga yerlestirin.

4 - ) Ipi dis ile temas edecek sekilde tutarak disin yan yüzeyi boyunca asagi ve yukari dogru kaydirin. Soünra yan dise yaslayin ve ayni hareketi tekrarlayin. Bu sekilde plak parçalanir ve bakteriler uzaklastirilir.

Dogru bir teknik, firça, macun ile yapilan ve olmasi gerektigi gibi 2 – 3 dakika süren bir firçalamada bile dislerinizin birbiriyle kontakta oldugu yüzeyler tam olarak temizlenemez. Çogu zaman çürüklerin baslangiç noktasi da bu ulasilmasi zor, kapali alanlardir. Saglikli bir temizleme için mutlaka firçalamadan sonra (en az günde 1 kere) dis ipi kullanmasi gerekir.

Her ögün sonrasinda dis ipini dislerinizin arasinda kaydirarak yemek artiklarinin çikmasini saglayin. Bal mumlu ipler daha yumusak olduklarindan tahris riskini azaltacaktir. Yanlis kullanimi dis etine zararli olmaktadir. Kullanim konusunda dis hekiminiz size daha detayli bilgiyi verecektir.

Dernek Üyeliği İşlemleri

Dernek Banka Hesap Bilgileri

VAKIFLAR BANKASI
ŞEHREMİNİ ŞUBESİ - İSTANBUL
HESAP NO. 0015 8007 2903 83994
IBAN TR 19 0001 5001 5800 7290 3839 94

Diş Hekimliği Fakültelerimiz