24 Ekim 2016

ERISKINLERDE AGIZ BAKIMI

Dis firçasi seçimi ve kullanimi:

Dis firçalari; boyut, sekil ve firça killarinin dizilisi, sertligi ve uzunluguna göre farkliliklar gösterirler. Küçük basli, sik killi, kil uçlari yuvarlatilmis, düz kesimli kil demetleri olan, yumusak veya orta sert firçalar seçilmelidir. Böylece disler arasina ve agzin bütün bölgelerine erisip temizleyebilmek kolay olur. Ortalama 4 ayda bir firçanin degistirilmesi tavsiye edilir. Sert ve yanlis firçalama teknigi ile diseti çekilmesi, dis yüzeyinde madde kayiplari ve hassasiyet olusmakta, ayrica tam temizlik etkisi saglanamadigindan çürük ve diseti hastaliklari önlenememektedir. Dis firçasi ile hem disler hem de disetleri temizlenmelidir. Bu amaçla firçalama sirasinda firça killarinin yarisinin dis yüzeyinde, diger yarisinin de diseti yüzeyinde konumlandirilmasi gerekir. Genellikle bu pozisyonda asiri kuvvet uygulamadan, firça basini yerinden kaldirmadan ve belli bir sira takip edilerek yapilmalidir. Sadece killari hareket ettirerek minik yuvarlak dairesel hareketlerle bakterilerin biriktigi bu bölgeleri etkili olarak temizlemek mümkündür. Disler ve disetleri günde 2 kez (sabah kahvaltidan ve aksam yemekten sonra) firçalanarak temizlenmelidir. Peridontist diseti çekilmesi, ameliyat sonrasi gibi farkli durumlarda farkli firçalama metodlari da önerebilir. Pilli / güç kaynagiyla çalisan firçalar, eger normal dis firçasi ile etkili firçalama yapilamiyorsa dogal dis firçasina ilave olarak önerilebilir.

Dis macunlari

Dis firçasinin mekanik temizleme etkisini destekleyen ve parlatan macun kivaminda maddelerdir. Dis macunu leblebi tanesi kadar kullanilmalidir. Çesitli amaçlar için, çesitli içerik ve özellikte dis macunlari vardir. Son yillarda macunlarin içine çesitli maddelerin ilavesi ile plak, çürük, distasi ve hassasiyet önleyici etkiler gelistirilmeye çalisilmaktadir. Periodontist vakaya göre uygun olanini tavsiye edecektir.

Disler arasi bölgenin temizligi

Sadece dis firçasi ile dislerin birbirine bakan ara yüzeylerin temizligi yeterli düzeyde yapilamaz. Diseti hastaliklari esas olarak dislerin ara yüzeylerindeki disetinden basladigi için bu bölgelerin temizligi çok önemlidir. Bu amaçla disler arasina yerlestirilebilen çesitli araçlar kullanilir.

Dis ipi

Disler arasindaki ve disetinin altinda mikrobiyal dental plak ve gida birikintilerini temizler. Mumlu, mumsuz, mentollü, florürlü, klorheksidinli disipi çesitleri vardir. Dis ipi kullanimi firçalamadan sonra yapilmalidir. Dis ipi iki elin orta parmaklarina sarilip sabitlenerek ve iki isaret parmagi ile yönlendirilerek uygulanir. Bu sekilde kullanamayan hastalarda sapan seklinde alt ve üst çeneye uygun olarak açilandirilmis bir tasiyici üzerine sabitlenmis dis ipi ihtiva eden hazir araçlar kullanilabilir. Kullanirken ilgili dis yüzeyinin diseti alti seviyesine kadar inilmeli ve tüm dis yüzeyleri asagi-yukari hareketlerle temizlenmeli ve disetini kesmemeye özen gösterilmelidir. Günde 1 kez mutlaka uygulanmalidir.

 

Dernek Üyeliği İşlemleri

Dernek Banka Hesap Bilgileri

VAKIFLAR BANKASI
ŞEHREMİNİ ŞUBESİ - İSTANBUL
HESAP NO. 0015 8007 2903 83994
IBAN TR 19 0001 5001 5800 7290 3839 94

Diş Hekimliği Fakültelerimiz