Türk Periodontoloji Derneği

Turkish Society of Periodontology


Türk Periodontoloji Dernegi 1970 yilinda Istanbul’da kuruldu. Geride kalan 44 yil içinde 44 kongre ve 24 sempozyum gerçeklestirdi. Hemen hepsi uluslararasi olan bu kongrelerde ülkemizde periodontoloji alaninda çalisan tüm genç bilim insanlarina ve tüm akademisyenlere bildirilerini sunma ve posterlerini sergileme, konferans verme gibi konularda zemin hazirladi. Sempozyumlarda ise hem bir bilimsel konu seçilerek ayrintili olarak irdelendi, hem de periodontoloji egitimi ile ilgili konular üzerinde duruldu. Ayrica her sempozyumda dernegin sosyal statüsü ile ilgili konular tartisildi..

Dernek bunun yaninda toplumun agiz dis sagligi konusunda bilgilenmesi için çesitli çalismalar yapti ve yapmaya devam etmekte. Dernegin merkez örgütü disinda Ankara ve Izmir subeleri de aktif olarak çalismalarini sürdürmektedir.

Dernek 2004 yilinda yapilan genel kurul sonrasi Tükiye çapinda hizla gelisen periodontoloji ailesini tümüyle kucaklamak için yeni bir yapilanma modelini uygulamaya baslatti. Yapilan tüzük degisikligi ile yönetimde Istanbul disinda Ankara ve Izmir’den akademisyen üyelerin ve bir serbest çalisan üyenin yer almasi kararlastirildi. 2006 Mart ayinda yapilan genel kurulda bu uygulama modeli seçim sonucu hayata geçirildi.

Ayrica dernek toplum içinde ülke çapinda daha iyi taninmak ve toplum agiz dis sagligina yönelik epidemiyolojik çalismalari desteklemek amaciyla Colgate firmasiyla bir sponsorluk anlasmasi yapti. Bu anlasmanin önümüzdeki dönemde saptanan hedefler dogrultusunda dernegin yasaminda önemli adimlar attiracagini düsünüyoruz.